Nr katalogowy: 612
Półmisek z kwiatami, wzór Alsace
Niemcy, Villeroy und Boch,
zakład w Mettlach (zał. 1809), 4 ćw. XX w.
płytki, okrągły, o sześciodzielnym kołnierzu z falistą krawędzią z brązową obwódką; dekoracja kwiatowa o ciemnym konturze, w lustrze bukiet z pierzastym tulipanem, powojem i niezapominajkami, na kołnierzu 6 drobnych gałązek kwiatowych;
tzw. vitro- porcelana, farby podszkliwne; lekkie przetarcia szkliwa; wys. 3,5 cm, średn. 31 cm;
sygn. drukiem zielonym: w kręgu napis METTLACHER STEINDRUCK UTERGLASURDECOR · SEIT 1809 ·MADE IN GERMANY·, wewnątrz uskrzydlona główka Merkurego i dwa kaduceusze, niżej w szyldzie podłużnym: VILLEROY & BOCH, niżej w półkolu: METTLCH, spülmaschinenfest/ detergentproof/ „Alsace”/ Vitor - Porzellan.
Niemcy, Villeroy & Boch, zakład w Mettlach (zał. 1809), 4 ćw. XX w.
Popularny wzór naczyń z porcelany określanej jako Vitro- Porzellan („szklana” porcelana), odmiany wprowadzonej z dużym
powodzeniem w USA w latach 30. XX w.