Nr katalogowy: 917
Stół Ludwik Filip
konstrukcja - sosna; okleina - mahoń, intarsja - jawor (?);
Europa Środkowa, 2 poł. XIX w.
z owalnym blatem, rozsuwany, wsparty na toczonym trzonie, rozwidlonym w falisty i profilowany trójnóg, zakończony rolkami. Blat okleinowany pasiastą, ciemną okleiną, na obrzeżu ujęty jasną żyłką. Z oskrzynienia, na jednym z dłuższych boków, wysuwany fragment ramy, pierwotnie wraz z niezachowanymi nogami, służył do położenia kilku wkładów zwiększających powierzchnię blatu;
konstrukcja - sosna; okleina - mahoń, intarsja - jawor (?); 75,6 x 112,6 x 82,5 cm.
Stół o typowej ludwikowskiej formie, po konserwacji, w czasie której wymieniono okleinę na blacie.