Nr katalogowy: 912
Szafka klasycystyczna
konstrukcja - sosna; okleina - mahoń, żyłka - jawor;
Europa Środkowa, pocz. XIX w.
w formie prostopadłościennego postumentu o zaokrąglonym froncie, z jedną szufladą na dole, zamykaną jednoskrzydłowo, ozdobiona jasną intarsją z romboidalnej plecionki oraz żyłką.
Zwieńczona profilowanym gzymsem i wsparta na czterech graniastych nóżkach.
We wnętrzu trzy półki;
konstrukcja - sosna; okleina - mahoń, żyłka - jawor; 133,8 x 51,8 x 45,1 cm.
Europa Środkowa, pocz. XIX w.
Podobne szafki, w formie słupka, postumentu, były szczególnie popularne w 1 poł. XIX w.
Uproszczona forma i geometryczna dekoracja wskazuje na nawiązywanie do klasycyzujących wzorów.