Nr katalogowy: 832
Zegar kominkowy, portykowy
brąz złocony, mosiądz, stal;
Francja, 3 ćw. XIX w.
podstawa na planie prostokąta, na 4 nóżkach zdobionych od frontu rozetą z palmetkami, oddzielona od cokołu gzymsem palmetowym; na frontowej ścianie cokołu aplikacja reliefowa z motywem wazonu z kwiatami umieszczonego pomiędzy rogami obfitości i gałązkami akantu zwiniętymi w woluty;
wyżej - 4 kanelowane kolumny z korynckimi głowicami, podtrzymujące fryz zdobiony festonami kwiatowymi i rozetkami; w zwieńczeniu szeroki gzyms z ornamentem kimationowym, palmetowym i kostkowym; między kolumnami - mechanizm zegara
z systemem bicia godzin i półgodzin oraz regulatorem w formie wahadła rusztowego; tarcza ze śladami srebrzenia, z rzymskim podziałem godzinowym i małą tarczką sekundnika; u dołu zatarte, nieczytelne nazwisko wytwórcy; wokół tarczy szerokie obramienie palmetowe;
brąz złocony, mosiądz, stal; wys. 60,6 cm, szer. 28,5 cm, głęb. 15,8 cm.
Francja, 3 ćw. XIX w.