Nr katalogowy: 631
Wackelpagode (Pagode mannlich)
Miśnia, XIX w., wg modelu Johanna
F. Eberleina (1695-1749) z 1740 (model nr 156).
siedzący „po turecku”, śmiejący się Chińczyk, w stroju dekorowanym „indiańskimi” kwiatami, w kryzie; ruchome dłonie, głowa i język (z mechanizmem z metalowymi obciążnikami na prętach);
porcelana, farby naszkliwne, złocenia, metal; wys. ok. 18 cm;
sygn. od spodu, na krawędzi: skrzyżowane miecze kobaltem, ryte duże: No 156, zielenią naszkl. Z, niebieskie naszkl. 36.
Miśnia, XIX w., wg modelu Johanna F. Eberleina (1695-1749) z 1740 (model nr 156).
Nad figurkami kiwających dłońmi i głową Chińczyków , odwołującymi się do plastyki dalekowschodniej, pracował Johann J. Kaendler, wykonując w 1730 parę o wys. 30 cm (numery modeli 2883 i 2884); współpracownik Kaendlera - Johann Friedrich Eberlein wykonał w 1740 mniejszy model figurki męskiej (nr modelu 156).