Nr katalogowy: 619
Para tancerek rewiowych (w typie Dolly Sisters)
Austria, Wiedeń, firma Walter i Marcell Goldscheider,
1920-1926, model (zapewne) Stefana Dakona (1904-1992).
na niskiej, romboidalnej podstawie dwie młode bose tancerki w krótkich, wyzębionych, fioletowych sukienkach z futrzanymi kołnierzykami, z futrzanymi opaskami przy kostkach stóp, w krótkich fryzurkach z grzywką; wykonują to samo taneczne pas, odchylone lekko do tyłu, podtrzymując „zęby” brzegu sukienek; na wierzchu podstawy ryte: Dakon (?);
fajans delikatny, farby ceramiczne, szkliwo przejrzyste ołowiowo-boraksowe z krakelurą, odlew szkliwiony od spodu; wys. 37,5 cm; sygn. drukiem czarnym: MADE IN AUSTRIA/ Goldscheider/ monogram w owalu: WMG/Wien/ HAND · DECORATED, wyciski: M/ 93, 5612/ 85/ 8, odręczne znaki literowe i cyfrowe czernią naszkl.- nieczytelne.
Austria, Wiedeń, firma Walter i Marcell Goldscheider, 1920-1926, model (zapewne) Stefana Dakona (1904-1992).
Figurki biedermajerowskiej damy i tancerek z lat 20. XX w. to interesujące, pełne życia małe rzeźby znanej wiedeńskiej firmy Goldscheiderów, działającej od końca XIX stulecia w Wiedniu, współpracującej z wielu artystami wiedeńskimi, austriackimi i niemieckimi, realizującymi w tej renomowanej wytwórni drobne rzeźby ceramiczne w stylistyce końca XIX stulecia i 1 ćw. XX w.