Nr katalogowy: 209
Św. Paweł
drewno lipowe, polichromowane i złocone.
wys. 145 cm; na podstawie złocona inskrypcja:
S.PAULUS. Śląsk (?), 2. ćw. XVII w.
drewno lipowe, polichromowane i złocone. Wys. 145 cm.
na podstawie złocona inskrypcja: S.PAULUS. Śląsk (?), 2. ćw. XVII w.
Rzeźba Św. Pawła umieszczona na nieregularnej, zbliżonej do pięciokąta podstawie, przedstawia stojącą w nieznacznym kontrapoście bosonogą postać Św. Pawła Apostoła odzianego w długą, sięgającą kostek suknię i wierzchni płaszcz okrywający plecy i spływający z tyłu na ziemię, z przodu zebrany w cztery odrębne poły, związane w pasie w węzeł;
prawa ręka pierwotnie wspierała się na długim mieczu, lewa przytrzymuje przyciskaną do biodra księgę (częściowo uszkodzoną). Figura pochodzi z 2. ćw. XVII w. i wykazuje szereg cech formalnych, które pozwalają ją łączyć z manierystyczną snycerką Śląską, choć trudno wiązać ją z konkretnym warsztatem, czy ośrodkiem miejskim
[ekspertyza dr. Jakuba Sito].