Nr katalogowy: 911
Szafka biblioteczna w typie angielskim
drewno czernione, sklejka sosnowa, brązy złocone,
plakiety porcelanowe w typie Sevres; plusz;
Europa Zachodnia, 4 ćw. XIX w.
z szerokim cokołem; prostopadłościenna, zamykana od frontu dwuskrzydłowymi drzwiczkami, z szybami osadzonymi w szerokich ramach obrysowanych delikatną żyłką jaworową i opasanych mosiężną perełką; listwa przymykowa z brązu, z motywem zwijanych liści akantu; szyldziki wokół kluczyn - z brązu; ozdobne okucia z brązu złoconego - z motywem muszli, wolut, gałązek laurowych, wieńców i palmet - umieszczone po bokach drzwiczek i powyżej; oprócz nich - porcelanowe plakietki z barwnymi wiązankami kwiatów, na tle morsko-błękitnym; zwieńczenie mebla z profilowanym gzymsem; jego dolna krawędź opasana listwą z brązu, z motywem sznura; wnętrze mebla z dwiema półkami, wyścielone złotawym pluszem;
drewno czernione, sklejka sosnowa, brązy złocone, plakiety porcelanowe w typie Sevres; plusz;
wys. 104 cm, szer. 107 cm, głęb. 33 cm.