Nr katalogowy: 838
Szabla perska - szamszir, w pochwie
stal, róg, drewno, skóra, złocenie;
Iran, XVIII w.
głownia ze stali damasceńskiej, gładka, o znacznej krzywiźnie; na zewnętrznym płazie pisany złotem znak; jelec krzyżowy, stalowy, o ramionach zakończonych buławkami; ślady złoceń na górnym wąsie z obu stron; rękojeść w okładzinach z rogu, ujętych stalową taśmą; głowica ptasia, nachylona do przodu pod kątem prostym; pochwa z drewnianych łubków, obszyta skórą (wtórnie); z głęboką szparą, wysokim, stalowym trzewikiem i dwiema soczewkowatymi ryfkami pokrytymi złoconym ornamentem roślinno-geometrycznym, zakończonymi sztywnymi koliczkami do rapci;
stal, róg, drewno, skóra, złocenie; dł. głowni 76 cm, krzywizna 9 cm, dł. całk. 88,5 cm, w pochwie 92 cm.
Iran, XVIII w.