Nr katalogowy: 828
Kasetka gabinetowa na cygara
drewno lakierowane, orzech, palisander, mosiądz;
Europa Zachodnia, XIX/XX w.
podstawa wsparta na 6 nóżkach, wielolistna, o falistych bokach ozdobionych 2 pasami z blaszki mosiężnej z tłoczonym ornamentem kwiatowym; korpus 6-boczny, zdobiony nakładkami w formie liry, przykryty od góry wielolistnym blacikiem, również opasanym kwietną listwą mosiężną; uchwyt w formie czernionej gałki z nałożoną rozetką pętlicową z mosiężnej blaszki stanowi zakończenie toczonego trzonu; przekręcenie gałki uruchamia karuzelowy mechanizm otwierający ruchome ścianki korpusu: na ich wewnętrznej stronie przymocowane mosiężne gniazda i pierścienie na cygara (3 na każdej ściance);
mechanizm z drewnianych kół zębatych, poruszający drzwiczki szkatułki - umieszczony wewnątrz podstawy;
drewno lakierowane, orzech, palisander, mosiądz; wys. 27 cm, szer. podstawy 18,5 cm, szer. górnego blatu 16 cm.
Europa Zachodnia, XIX/XX w.
Po konserwacji i uzupełnieniach części mechanizmu.
2 200 zł