Nr katalogowy: 827
Ekrytuar w manierze Boulle’a
drewno czernione, markieteria: szylkret,
cyna, mosiądz; brązy złocone;
Francja?, lata 60. XIX w.
drewniany, na planie prostokąta, wsparty na 4 nogach z brązu - w formie pełnoplastycznych żab; powyżej naroża skrzynki aplikowane figurkami uskrzydlonych sfinksów; ścianki lekko wybrzuszone, pokryte markieterią z szylkretu, blachy mosiężnej i cynowej, polerowanej - z motywem wici akantowej;
pośrodku ściany przedniej i tylnej - aplikowane maski kobiece w obramieniu okuciowo-akantowym; krawędzie skrzynki opasane trzema rodzajami szerokich i wąskich listew z brązu złoconego, z ornamentem akantowo- kwiatowym, perełkowym i plecionkowym; wewnątrz ekrytuaru - kolebkowe wgłębienie na przybory do pisania, dekorowane markieterią z motywem akantu i wolut; w drugiej części - 3 przegródki: środkowa pusta, dwie boczne stanowią gniazda dla szklanych, sześciennych kałamarzy z kolistymi wieczkami na zawiaskach;
drewno czernione, markieteria: szylkret, cyna, mosiądz; brązy złocone; 10 x 35 x 26 cm; kałamarze: szkło przeźroczyste, fasetowane, 7,5 x 6 x 6 cm.
Francja?, lata 60. XIX w.