Nr katalogowy: 626
Malabarka
Niemcy, Berlin, Królewska Manufaktura Porcelany
(KPM), model z ok. 1750/60 roku,
powtórzenie późniejsze - XX w.
na niskiej, kwadratowej podstawie stojąca w lekkim kontrapoście kobieta w stroju stylizowanym na dalekowschodni, w wysokim stożkowym kapeluszu, długiej sukni, tunice i żółtym płaszczu z różowym podbiciem, z szerokimi rękawami, przewiązanym szarfą; gra na lirze korbowej, z boku u jej stóp wazon z lancetowatymi liśćmi; porcelana, farby naszkliwne, złocenia; wys. 23,5 cm, podst. 7 x 7 cm;
sygn. kobaltem podszkl. berło, druk czerwienią naszkl.: jabłko królewski krzyżem i litery KPM poniżej, czernią naszkl.: D 14, wycisk: x.
Niemcy, Berlin, Królewska Manufaktura Porcelany (KPM),
model Friedricha Eliasa Meyera z ok. 1750/60 roku (w zespole: Obce Narody),
Friedrich Elias Meyer (1723-1785) podejmował kilkakrotnie temat malabarów (grających na lirze korbowej, w parze), najpierw w Miśni, gdzie pracował jako modeler (od 1748), później zaś (po 1761) w berlińskiej manufakturze porcelany (KPM), zwerbowany do królewskiej wytwórni po wojnie siedmioletniej przez króla Fryderyka II. Meyer rozwinął swój talent rzeźbiarski w Berlinie; w 1782 roku został mianowany profesorem tamtejszej Królewskiej Akademii Sztuk Pięknych.