Nr katalogowy: 623
Góral z fajeczką
Słowacja, Stupawa, Fedriš Kostka, 1 poł. XX w.
na niskiej, kolistej podstawie stoi góral - pasterz, w stroju słowackim (kapelusz, krótki szafirowy serdak, portki z niebieskimi parzenicami, kierpce wiązane wysoko na łydkach rzemieniem, pasterska torba); wsparty prawą ręką na ciupadze, z fajeczką w lewej dłoni; u jego stóp leżą trzy małe owieczki; ślady reperacji na lewym przedramieniu;
glina garncarska modelowana z ręki, farby ceramiczne, szkliwo ołowiowe; wys. 54 cm;
sygn. z tyłu u podstawy pnia brązem odręcznie: F. K. oraz monogram wiązany TS.
Ceramiczna rzeźba ludowa uznanego artysty słowackiego, Fedriša Kostki (1878-1951), pracującego we własnym warsztacie w Stupawie, podejmującego tematy rodzajowe (grupy i pojedyncze figurki muzykantów, rzemieślników i wieśniaków przy pracy w polu i obejściu, drwali, kowali, garncarzy, ludowych grajków) oraz religijne (pielgrzymi, Adam i Ewa, Ecce Homo, Chrystus z krzyżem, św. Jerzy).
Kostka uczestniczył w wielu wystawach w kraju i za granicą , m.in. Paryżu (1895, 1926, 1927), Budapeszcie i Brukseli (1897), Brnie (1928), w 1946 został honorowany tytułem Artysty Narodowego.
Inf. na podst. monografii: Alžbieta Güntherovŕ-Mayerovŕ, Fedriš Kostka, Praha 1953