Nr katalogowy: 815
Sekretera cylindryczna
w stylu klasycystycznym;
Konstrukcja - świerk; fornir - jesion;
Polska, 4. ćw. XVIII w.
jednoczęściowa, z cylindrycznym przesuwnym bębnem, kryjącym wnętrze sekreterowe, wspartym na trójszufladowej komodzie, umieszczonej na czterech
graniastych nogach, całość fornirowana miodową okleiną. Wnętrze z jedenastoma różnej wielkości szufladkami, wokół jednoskrzydłowej szafki. Lica szufladek
proste, lekko wybrzuszone i wklęsłe. Drzwiczki z dekoracyjną arkadą zakończoną półkoliście, ujęte na bokach kolumnami. Po otwarciu bębna dostępny
wysuwany blat, z dwoma pojemnikami na bokach, umieszczonymi w jego oskrzynieniu, zamykanymi suwanymi wiekami oraz umieszczoną pośrodku podnoszoną
podkładką, z możliwością regulacji położenia. Podkładka wyklejona płótnem.
Konstrukcja - świerk; fornir - jesion; 113,8 x 112,4 x 54 cm; Polska, 4. ćw. XVIII w.
Mebel przeznaczony do pisania i przechowywania dokumentów. Sekretera powstała najprawdopodobniej w na terenie obecnej Polski, o czym świadczyć może forma i użyte materiały. Wykonany w sposób rzemieślniczy, na dobrym poziomie. Mebel w dobrym stanie, nie przechodził większych konserwacji, co wpływa na zachowanie jego wartości zabytkowych.