Nr katalogowy: 808
Szafka w stylu empirowym
Europa Środkowa, Polska (?),
2 poł. XIX w.
prostopadłościenna, z ryzalitowo wysuniętą szufladą, zamykana dwuskrzydłowo, wsparta na czterech graniastych, zbieżnych nóżkach, fornirowana, dekorowana
na bokach pilastrami zwieńczonymi egipskimi popiersiami kobiecymi oraz mosiężnymi palmetami, rozetami. Pilastry malowane na ciemno-zielono. Popiersia i
wieńczące je trójliście pozłacane. Uchwyty i ich szyldy eklektyczne, wtórne. Zamek szuflady stalowo-mosiężny, wpuszczany, jednoryglowy. Zamek skrzydła
drzwiczek stalowy, baskwilowy. We wnętrzu szafki jedna półka. Konstrukcja - dębina, sosna; fornir - mahoń; 87,1 x 94 x 48 cm
Europa Środkowa, Polska (?), 2 poł. XIX w.
Mebel wykonany na fali powracającej mody na sprzęty z pocz. XIX w.. Szafka o klasycyzującej prostej formie i egiptyzujących dekoracjach, typowych dla sprzętów
powstałych w czasie panowania Napoleona III i reaktywowania mody na cesarski empire. Szafka wykonana zarówno metodami rzemieślniczymi (posiada zachowane ślady
po narzędziach), jak również mechanicznymi. Mebel należał do prof. Witolda Dalbora - znanego polskiego artysty rysownika, pedagoga. Szafka z uwagi na podobny
charakter wykonania, użyte materiały i analogiczne dekoracje być może powstała w tym samym warsztacie stolarskim co oferowany również na tejże aukcji sekretarzyk
w stylu empirowym.