Nr katalogowy: 732
Zegar kominkowy z postaciami Muz
marmur, brąz, odlew patynowany, cyzelowany
i złocony; Francja, 3 ćw. XIX w.
z podstawą prostopadłościenną, wydłużoną, opasaną gzymsem
okuciowo-floralnym; na narożach - zamiast nóżek - aplikowane woluty
z akantu i małżowin, z brązu złoconego; pośrodku gzymsu - wiązanka
kwiatów; część środkowa obudowy - z czarnego marmuru, z ukrytym
w niej mechanizmem, opatrzonym paryskim systemem bicia godzin i
półgodzin; tarcza emaliowana, z cyframi rzymskimi; w zwieńczeniu
dwie półleżące postacie kobiece w antykizowanych szatach - Muza
Historii - Klio ze zwojem oraz Muza Astronomii - Urania z globem;
atrybuty historii i astronomii przedstawione również na złoconych
płycinach po obu stronach tarczy zegarowej;
marmur, brąz, odlew patynowany, cyzelowany i złocony; wys. 37 cm,
szer. 62 cm, głęb. 17,5 cm;
Francja, 3 ćw. XIX w.