Nr katalogowy: 718
Meil - osłona na Torę
Polska, 1 ćw. XX w.
z fioletowego aksamitu, u góry doszyta do owalnego, wzmocnionego tekturą elementu, z dwoma otworami na wystające zakończenia wałków - „ece chaim”, na które
nawinięty był zwój Tory; przód koszulki zdobiony aplikacjami i haftem z użyciem nici metalowych, cekinów i szkiełek; dekoracja z wyobrażeniem Tablic Dekalogu
podtrzymywanych przez parę lwów; nad nimi napisy hebrajskie, w zwieńczeniu korona; poniżej waza dwuuszna wśród kwiatowych gałązek;
aksamit, podszewka bawełniana niebiesko-zielona, aplikacje jedwabne i haft na podkładzie, cekiny, kolorowe szkiełka, nici metalowe złocone; wys. 74 cm, szer. 32 cm,
głęb.18 cm. (Uszkodzony owalny element u góry - przedarcia, ubytki). Polska, 1 ćw. XX w.