Nr katalogowy: 516
Grupa alegoryczna: Mars i Historia
Niemcy, Berlin, Królewska Manufaktura Porcelany
(KPM) model Friedricha Eliasa Meyera (1723-1785)
z ok. 1766 roku, powtórzenie z ok. poł. XIX w.
na okrągłej niskiej podstawie sześcienny postument ze stojącą na nim nagą kobietą z opaską na
oczach, spływającą po plecach do podstawy draperią, z gęsim piórem w lewej dłoni i podtrzymywaną
na prawym biodrze otwartą księgą. U stóp postumentu siedzi brodaty mężczyzna w antycznej zbroi,
fioletowo- zielonej pelerynie spiętej na piersiach zapinką, z tarczą na lewym przedramieniu i nogą
wspartą o leżący u podstawy postumentu hełm; prawą ręką obejmuje na wysokości bioder kobietę. U
stóp postumentu atrybuty muz i sztuk pięknych ( harfa, flet, otwarta księga, łuk, kołczan ze strzałami,
liście palmowe i lauru).
Porcelana, farby naszkliwne, złocenia; wys. 46,5 cm;
sygn. kobaltem poszkl. berło, druk czerwony: jabłko królewskie i niżej: KPM, ryte 266, wycisk: mały
trójkącik i 0; naszkl. brązem:140/796 50.
Niemcy, Berlin, Królewska Manufaktura Porcelany (KPM) model Friedricha Eliasa Meyera (1723-1785)