Nr katalogowy: 515
Dzban
- snella z przedstawieniem halabardnika
Niemcy, Mettlach, wytwórnia kamionki i fajansu
Villeroy und Boch, pocz. - 1 ćw. XX w.
wysmukły, koniczny, z małym wylewem wymodelowanym w linii krawędzi, z cynową oprawą z ornamentem roślinnym neorenesansowym oprawioną na
uchu. Na brzuścu barwna dekoracja reliefowa i o rytym konturze, z motywem dwu kompozycji z panopliami z boków i owalnym, podłużnym medalionem
od frontu, ujętym w ornament okuciowy, z gałązkami chmielu. W medalionie żołnierz-halabardnik, w renesansowym stroju, z odwróconą do dołu, wbitą
w ziemię halabardą i kuflem. Wokół podstawy i brzegu szlak ornamentu sznurowego i rozetowych guzów. Ślady reperacji (lub błędy technologiczne?)
na powierzchni brzuśca. Kamionka (delikatna), barwne farby podszkliwne, szkliwo ołowiowo-boraksowe; wys. 54 cm;
sygn. wyciskiem: motyw architektoniczny, niżej w szyldzie okuciowym: METTLACH i w półkolu: VB; GEGEN NACHBILDUNG GESCHŰTZT (zastrzeżenie przed naśladownictwem), 34 1498 33.
Niemcy, Mettlach, wytwórnia kamionki i fajansu Villeroy & Boch, pocz. - 1 ćw. XX w.