Serwis obiadowy ze szlakiem ogniwek
z listków i róż (na 12 osób)
Niemcy, (ok.1917)
z listków i róż (na 12 osób)
składa się z wazy na stożkowej stopce, z namiotową pokrywą, 12 talerzy głębokich większych, 12 talerzy
głębokich mniejszych, 24 talerzy płytkich, 11 talerzy do przystawek, 12 talerzyków deserowych,
3 kwadratowych salaterek o ściętych narożach, 2 podłużnych sosjerek z uchami, o talerzowych
podstawach i siedmiu różnej wielkości prostokątnych półmisków o ściętych narożach i dzbanka - razem 85
naczyń. Wokół brzegów dekorowane fioletowym szlakiem ogniwek z drobnych listków i dwu stylizo -
wanych róż; krawędzie z fioletowymi obwódkami. Muszlowe odpryski przy brzegach dwu talerzy i na obrę -
czach dna dwu talerzy, pęknięte uszko jednej sosjerki.
Porcelana, druk naszkliwny; wymiary: waza wys. 27,5 cm, średn. 25 cm, szer. 36 cm; talerze głębokie większe
wys. 5 cm, średn. 24 cm; talerze głębokie mniejsze wys. 3,8 cm, średn. 21 cm; talerze płytkie wys. 3,4 cm,
średn. 24,2 cm; talerze do przystawek wys. 2,8 cm, średn. 21 cm; talerzyki deserowe wys. 2 cm, średn.
16,5 cm; salaterki: 21 x 21 cm, wys. 5 cm (2 szt.), 24 x 24 cm, wys. 7 cm (1 szt.); sosjerki wys. 12,5 cm,
dł. 27 cm; półmiski: 45 x 30 cm, wys. 4 cm (1 szt.); 40 x 26,5 cm, wys. 3,5 cm (1 szt.); 32 x 21,2 cm,
wys. 3 cm (1 szt.); 29 x 19,2 cm, wys. 3 cm (2 szt.); 22 x 12 cm, wys. 3,2 cm (2 szt.).
Część naczyń sygnowana wyciskiem: JZ & Co., uzupełnionym drukiem naszkliwnym zielenią chromu:
dwie skrzyżowane róże pod koroną, niżej napis: Rosenthal, na niektórych dodatkowo: Bavaria;
wszystkie naczynia znaczone czerwonym drukiem: 00515 / 1 30.
Niemcy, Selb-Ploessberg (Bawaria), Jakob Zeidler & Co. Porzellanfabrik Bahnhof-Selb i spółka akcyjna Filipa Rosenthala - Philip Rosenthal Co. AG, pocz. XX w. (ok.1917)