olej, płótno; 124 x 128,5 cm; sygn. i dat. na odwrocie: Maciejowski. M./ 00
olej, płótno; 124 x 128,5 cm;
sygn. i dat. na odwrocie: Maciejowski. M./ 00
na odwrocie stempel wywozowy
Na zbliżającą się Aukcję Jednego Obiektu oferujemy Państwu pracę artysty, który na swoim koncie ma liczne wystawy w kraju i za granicą, współtwórcy grupy „Ładnie „ – Marcina Maciejowskiego. Zadebiutował w Krakowie w latach 90, dojrzewał artystycznie w okresie transformacji, gdy następstwem przemian ekonomicznych i społecznych był dynamiczny rozwój mass mediów. W swoim realistycznym malarstwie artysta korzysta z fotografii, ilustracji wyciętych z gazet, kadru filmowego i Internetu przenosząc zaobserwowane momenty dzisiejszego życia do swojej sztuki – kadrując daną scenę tak, aby stała się zauważalną.
Praca, którą mamy przyjemność zaoferować Państwu - U jej boku pojawia się teraz zupełnie nowy facet - jest doskonałym przykładem twórczości Maciejowskiego. Przedstawiony temat w sposób komiksowy, bez zbędnych zabiegów malarskich ukazuje sytuacje, które dzieją się obok nas - rysunek jest prosty, wymowny, artysta nie stosuje światłocieni ani innych zabiegów malarskich. Praca opatrzona jest komentarzem, który jeszcze mocnej zwraca uwagę na czasy i wartości współczesnego człowieka.
Postacie ukazane są schematycznie, tuląca się para pozbawiona jest dłuższej historii, niewiadoma jest ich przyszłość – liczy się chwila obecna. Zarówno dziewczyna jak i chłopak to tzw. everyman, „ona” – kobieta - bohaterka, postać istotniejsza, od jej woli zależy dalszy ciąg - może nią być znana aktorka, piosenkarka czy zwykła dziewczyna. „On” - mężczyzna jest odwrócony nie można dostrzec jego twarzy, jego rola jest tym samym marginalna. Bohaterowie obrazu to anonimowe postacie, które reprezentują styl życia, ubierania i zabawy współczesnego młodego pokolenia. Można pokusić się i nazwać pracę minimalistyczną. Maciejowski nie ocenia tego, co wszyscy widzą, a jedynie utrwala.
Polecana przez nas praca idealnie wpisuje się w kanon twórczości Maciejowskiego, jest również doskonałym komentarzem obecnych czasów. Obraz artysty, który początek swojej kariery rozpoczynał z najlepszymi i wygląda na to, że kolejne lata pracy twórczej udowadniają, że należy do czołówki młodego, zdolnego pokolenia. Państwa uwadze polecamy sylwetkę artysty i prezentowaną przez nas pracę.