Nr katalogowy: 910
Kredensowa szafa kątowa w stylu rokokowym
konstrukcja - świerk; fornir - jesion; intarsja - śliwka;
okucia - mosiądz, stal;
Europa Środkowa, ok. poł. XVIII w.
dwuczęściowa, zestawiona z dwóch korpusów o prostych bokach i ściętych narożach, zamkniętych jednoskrzydłowo, podstawy pełnym falistym i nastawy prostym, przeszklonym wraz z narożami, zwieńczona rozerwanym naczółkiem z kroksztynkiem pośrodku, wsparta na konsolowych nogach. Całość fornirowana, ozdobiona intarsjowanymi wstęgami tworzącymi przecinające się pola o nieregularnych zarysach. Skrzydło nastawy, zwieńczone faliście, podzielone, podobnie jak boki, na mniejsze kwatery, szprosami w kształcie wici. We wnętrzach półki, w nastawie trzy wąskie, dwie szerokie; w podstawie dwie szerokie. Zamki stalowe, przykładano-wpuszczane, jednoryglowe. Zawiasy mosiężne typu francuskiego;
konstrukcja - świerk; fornir - jesion; intarsja - śliwka; okucia - mosiądz, stal; 223,5 x 113 x 72 cm.
Szafa kredensowa o formie typowej dla XVIII wiecznego meblarstwa, z właściwymi rokoku elementami, tj. konsolowe nogi wycięte w cokole, zwieńczenie w kształcie tzw. łabędziej szyi, czy dekoracja intarsjowana z wstęgi.