Nr katalogowy: 909
Szafa kątowa w stylu modernistycznym
konstrukcja - dębina; fornir - orzech; okucia - mosiądz;
Europa Środkowa (?), pocz. XX w.
o prostych bokach, ściętych narożach, zamknięta jednoskrzydłowo, ozdobiona rzeźbionymi i złoconymi kwitnącymi gałązkami wiśni, zwieńczona profilowanym gzymsem, wsparta na prostym cokole. Skrzydło ramowe, u dołu pełne, u góry podzielone listwami na wiele prostokątnych i przeszklonych kwater. Skrzydło u dołu ozdobione prostokątnym polem o ściętych narożach ujętym złoconą listwą, z gałązką wiśni pośrodku. Takie gałązki także u góry frontowych naroży.
We wnętrzu trzy półki;
konstrukcja - dębina; fornir - orzech; okucia - mosiądz; 180,2 x 104,5 x 70 cm.
Szafa o prostych, ascetycznych formach i dekoracji zbliżonej do meblarstwa wiedeńskiego pocz. XX wieku, gdzie obok stylistyki secesyjnej zarówno geometrycznej, jak i floralnej, obecny był nurt modernistyczny, o purystycznym obliczu.