Nr katalogowy: 838
Lampa naftowa
mosiądz złocony, szkło; wys. 65,5 cm;
Austro-Węgry?, XIX / XX w.
na trójlistnej podstawie z mosiądzu, zdobionej stylizowanym motywem liści kasztanowca; korpus wazonowy, ze szkła mlecznego, fasetowanego, podobnie jak pojemnik na naftę; oba te elementy rozdzielone mosiężnym pierścieniem, z parą uchwytów z motywem akantu i rozet; klosz z mlecznego szkła, kopułowy, zwieńczony falbaniastą koroną; na kominku z przeźroczystego szkła - trawione napisy firmowe: „SCHUTZ MARKE”, poniżej w kole para gryfów trzymających maskę słoneczną, splecione litery „EC” i napis „PATENT”;
niżej: „15''' WUNDER / 16''' SALVATOR / PRIMA / BOHEEMS GLAS / CANERO”;
liczby oznaczają wielkość palnika mierzoną w liniach (1/10 cala) i korespondującą z odpowiednią szerokością knota;
mosiądz złocony, szkło; wys. 65,5 cm, średnica klosza 25 cm.
Austro-Węgry?, XIX/XX w.