Nr katalogowy: 834
Zegar kominkowy z figurą muszkietera
marblit, brąz złocony i patynowany, szkło;
Francja, po poł. XIX w.
podstawa na planie prostokąta, z czarnego marblitu, na 4 nóżkach z brązu, oddzielona szerokim, palmetowym gzymsem brązowym od prostopadłościennej obudowy mechanizmu, z akantowymi aplikacjami na frontowych narożach; tarcza z cyframi rzymskimi - u dołu napis: „Bailly / Succr de Weibel / A LYON”; otok tarczy brązowy, perełkowy; koliste drzwiczki z fazowaną szybą; wokoło
obramienie z motywem akantu i małżowiny; w zwieńczeniu - figura wąsatego mężczyzny w stroju muszkietera; obok niego na postumencie rozwinięta mapa z napisem „Alger” (jest to nawiązanie do prób zdobycia przez Francję Algieru za panowania Ludwika XIV); mechanizm paryski z systemem bicia godzin i półgodzin; na płycie mechanizmu bity napis: „A.M / 774” oraz znak firmowy w kole: pośrodku - „Pons”, w otoku „MEDAILLE D'OR 1827”;
wys. 57 cm, szer. 26,5 cm, głęb. 15 cm.
Francja, przedstawiciel zegarmistrzowskiego rodu BAILLY, działającego od XVII w. w Angers, Paryżu i innych miastach;
w Lyonie, jako sukcesor firmy André WEIBLA - Bailly czynny ok. 1853.
Mechanizm wytwórni zegarmistrzowskiej Honoré PONS a Paris, po poł. XIX w.