Charles CUMBERWORTH (1811-1852)
Nr katalogowy: 833
Para kandelabrów z figurami Afro-Amerykanów
Francja, Paryż, odlewnia brązów Braci SUSSE,
2 poł. XIX w.
cokoły cylindryczne z czarnego marblitu, z szerokimi 8-bocznymi podstawami, opasanymi wzdłuż krawędzi trzema rzędami perełek z brązu; trzony świeczników w formie figur: jedna to postać półnagiego, bosego mężczyzny, z zatkniętą za pasem siekierą i zwieszonym na biodrze słomianym kapeluszem, dźwigającego na ramieniu kosz z owocami i wyrastającymi w górę liściastymi łodygami, tworzącymi 6 ramion kandelabru, z tulejami na świece w kształcie kwiatów; druga - to figura kobieca - bosa, w długiej, fałdzistej sukni z dekoltem obnażającym pierś; głowa owinięta chustą; lewa ręka wsparta na biodrze, prawa podtrzymuje dzban z kwiatami i 5 łodygami - ramionami świecznika; na podstawach z wierzchu sygnatura: „Cumberworth”; z boku znak odlewni:
„SUSSE FRES”;
brąz patynowany, marblit; średnica podstaw 17 cm, wys. świeczników 66,8 oraz 66 cm.
Francja, Paryż, odlewnia brązów Braci SUSSE, 2 poł. XIX w.