Nr katalogowy: 829
Ikona - Św. Jerzy
tempera na desce z 2 szpongami, drewno lipowe,
złocone, drewno sosnowe, szkło;
Rosja, pocz. XX w.
w kiocie; malowany pod wpływem sztuki zachodniej wizerunek młodzieńczego rycerza w zbroi i czerwonym płaszczu, na białym rumaku, godzącego włócznią w skrzydlatego, wijącego się u jego stóp smoka; w głębi z lewej - skały, z prawej - architektura i postać kobieca; tło malowidła złote, wytłaczane w motyw ulistnionych gałązek zwiniętych w woluty; bordiura z barwnej wici kwiatowej ujętej dwoma pasami perełek; obraz w drewnianej, złoconej, ażurowej ramie z pełnoplastycznej winorośli; całość w kiocie - gablotce drewnianej z oszklonymi drzwiczkami od frontu i zasuwanym szybrem z płyty drewnianej z tyłu;
tempera na desce z 2 szpongami, drewno lipowe, złocone, drewno sosnowe, szkło;
ikona 31 x 26,5 cm; kiot 81 x 53 x 12,7 cm.
Rosja, pocz. XX w.