Nr katalogowy: 616
Serwis deserowy o formach roślinno-zoomorficznych
Katowice, wytwórnia „Steatyt” Zygmunta
Buksowicza, lata 60. / 70. XX w.
składa się z imbryka z pokrywą, cukiernicy z pokrywą, mlecznika, 6 filiżanek ze spodkami i 6 talerzyków deserowych. Naczynia o lekko konicznych brzuścach, z wysokimi, rozdwajającymi się uchwytami, przypominającymi konar drzewa i węża, z reliefową dekoracją powierzchni naśladującą dekorację młotkowaną powierzchni metalowej, oraz reliefową dekoracją z ceglasto-szarymi kwiatami i pędami oraz szlakiem żółtawej, nakrapianej złoto taśmy. Dzbanki, cukiernica i filiżanki na trzech roślinno-lwich łapkach;
wnętrza filiżanek, uszka i uchwyty oraz krawędzie złocone;
porcelana, szkliwo opalizujące, farby naszkliwne, złocenia, dekoracja reliefowa odciskana mechanicznie;
imbryk - wys. 24,5 cm, szer. 18 cm;
mlecznik - wys. 18,5 cm, szer. 14 cm;
cukiernica - wys. 18 cm, szer. 16 cm;
filiżanki - wys. 13 cm, szer. 12,5 cm;
spodki - wys. 2,6 cm, średn. 15,7 cm;
talerze deserowe - wys. 2 cm, średn. 17,5 cm;
sygn. drukiem srebrnym: wazon z literami ZB wpisanymi w brzusiec, powyżej: STEATYT, poniżej: KATOWICE.
Katowice, wytwórnia „Steatyt” Zygmunta Buksowicza, lata 60. / 70. XX w.