Nr katalogowy: 915
Komplet mebli w stylu secesji geometrycznej
mahoń; Europa, pocz. XX w.
złożony z wyściełanego garnituru siedzisk, w którego skład wchodzi kanapa, dwa fotele, cztery krzesła oraz stolik pomocniczy, wykonany z mahoniu, ozdobiony subtelnymi intarsjowanymi kwadratami. Siedziska z wydłużonymi oparciami, zwieńczonymi łukowato, ujętymi na bokach tralkami, z trapezoidalnymi siedzeniami, wsparte z przodu na tralkowatych nogach zakończonych
maczugą, a z tyłu na graniastych, szablastych. Nogi spięte licznymi prostymi łączynami. Stolik okrągły wsparty na toczonych tralkach, spiętych u dołu półeczką, a pod nią dodatkowo krzyżakiem;
mahoń;
kanapa - 105 x 135 x 65 cm;
fotele - 104,5 x 60,3 x 56 cm;
krzesła - 98,5 x 45 x 48 cm;
stolik - 76,3 x śr. 79,5 cm;
Europa, pocz. XX w.
Komplet mebli w stylu secesji geometrycznej nawiązujący do zmiękczonych form stosowanych w Anglii przez projektantów ruchu Arts & Crafts, m.in. pojawiających się w ich realizacjach prostych lub rozszerzanych tralek, zakończonych tzw. maczugą, wysokich oparć, czy intarsji geometrycznych. Warto zwrócić uwagę, że wpływ tego wzornictwa był w Europie kontynentalnej wyraźnie widoczny m.in. w wyrobach secesji wiedeńskiej i stąd także promieniował na kraje ościenne. Prezentowane meble o dobrych
proporcjach i subtelnej dekoracji. Meble mogą stanowić komplet z biurkiem i serwantką w tym samym stylu, prezentowanym
na niniejszej aukcji (poz. 913, 914).