Nr katalogowy: 911
Sekretarzyk, tzw. davenport w stylu wiktoriańskim
konstrukcja - świerk, fornir - palisander; skóra,
okucia - mosiądz; 90 x 63 x 54,5 cm.
Anglia, ok. 1880
z kasetą o zaokrąglonych frontowych narożach, zamkniętą ukośnie ułożonym, odkładanym pulpitem, z umieszczonym nad nią skrzynkowym piórnikiem zamykanym wiekiem, wspartą na szafce zamykaną jednoskrzydłowo na prawym boku korpusu, a od frontu ozdobioną tralkami opartymi na wysuniętych płozach. Całość fornirowana wzorzystą okleiną orzechową. We wnętrzu piórnika liczne przegrody i schowki. Wieko od wewnętrznej strony malowane na czarno. Pulpit wyklejony skórą. We wnętrzu kasety na tylnej ściance u dołu dwie niewielkie szufladki, dwie kolejne u góry jedynie imitujące szufladki, stanowiące dno piórnika. Na płozach faliste, rzeźbione liście akantu. Zamki klapy i schowka mosiężne dwuryglowe;
Anglia, ok. 1880
Pionierski model takiego sekretarzyka wykonała angielska firma stolarska Gillow's z Lancaster dla kapitana Davenporta (Royal Navy lub British Army) w latach 90. XVIII w. Pierwszy raz w wspomniano tę nazwę w popularnej encyklopedii Loudona (Londyn, 1833), po czym nie tylko przyjęła się w użyciu, ale od lat 40. XIX w. rozpowszechniły się również same biurka. Z racji swych niewielkich gabarytów używane były przede wszystkim przez kobiety i dzieci, jak również przez wyższą kadrę oficerską na statkach. W domach zaś ustawiano je jako meble dekoracyjne, często bogato dekorowane snycerką lub intarsją, w salonach w okresie panowania królowej Wiktorii. Omawiany egzemplarz wykonany w stylu rokoka wiktoriańskiego, w bardzo dobrym stanie zachowania