Stanisław Ignacy WITKIEWICZ - WITKACY
Nr katalogowy: 114
Jan Józef Głogowski, 1934
pastel, papier jasnobrązowy; 68,5 x 50,5 cm;
sygn. i dat. p. d.: 1934/ Witkacy V/ (T. C) N / C + C9
na odwrocie stempel z kolekcji Jana Stanisława Witkiewicza;
Proweniencja: dawniej Teresa Strutyńska - Christow;
Bibliografia:
Ewa Franczak, Stefan Okołowicz, Przeciw Nicości. Fotografie Stanisława Ignacego Witkiewicza, Kraków 1986, obraz ten jest widoczny na zdjęciu numer 340 przedstawiającym Stanisława Ignacego Witkiewicza z Janem Józefem Głogowskim i Januszem Kotarbińskim, a częściowo na zdjęciach numer 342 i 343 wykonanych przez Józefa Głogowskiego około 1936 roku.
Stanisław Ignacy Witkiewicz 1885-1939. Katalog dzieł malarskich w opracowaniu Ireny Jakimowicz przy współpracy Anety Żakiewicz, Warszawa 1990, pozycja numer 1850.
Obraz był wystawiany m. in. we Wrocławiu (Muzeum Medalierstwa), Krakowie (Muzeum Narodowe), Zakopanem (Muzeum Tatrzańskie). „Józef Jan Głogowski (1893-1969) - inżynier górnictwa naftowego, fotograf amator. Od 1925 r. mieszkał w Zakopanem, przyjaźnił się z Witkacym i często go fotografował” (Janusz Degler, Witkacego portret wielokrotny, Warszawa 2009, s. 303)