Nr katalogowy: 816
Sekretera barokowa
Europa Środkowa, 3 ćw. XVIII w.
dwuczęściowa, o prostych bokach i froncie, z dwuskrzydłową
nastawą, zwieńczoną profilowanym półkolistym gzymsem i podstawą
z cylindryczną sekreterą umieszczoną na trójszufladowej komodzie,
wspartej na czterech spłaszczonych kulach, fornirowana,
intarsjowana. W nastawie trzy półki. We wnętrzu sekreterowym
po trzy szufladki na bokach ujmujące zamykaną żaluzjowo wnękę
i podłużną szufladkę u dołu. We wnęce dwie szufladki, górna
z podziałem na trzy pojemniki. Blat wysuwany, wyklejony skórą.
Skrzydła drzwi nastawy oraz lica szuflad komody ozdobione
geometrycznymi polami w nastawie pojedynczymi (prostokątnymi,
u góry ściętymi) w komodzie trzema (prostokątnymi), ujęte
obramieniem i żyłką. Pola wypełnione dekoracją sieciową
w równoległościany przestrzenne; na skrzydłach drzwi w narożach
wirki. Listwa przymykowa między skrzydłami drzwi w formie pilastra
z wydłużonym prostokątnym polem ujętym żyłką. Materiały:
konstrukcja - sosna; fornir - orzech; 194 x 124,5 x 61 cm;
Mebel do pisania i przechowywania dokumentów, na bardzo dobrym
poziomie wykonawczym, wykonany metodami rzemieślniczymi,
o charakterystycznej dla mebli środkowoeuropejskich formie (dwu-trzy
częściowe sekretery z pełnymi nastawami, cylindryczne), materiałach
(sosna, orzech, śliwka) oraz delikatnej dekoracji (obramienia, wstęgi,
równoległościany). W dobrym stanie zachowania, po niewielkiej
konserwacji.