Nr katalogowy: 807
Komplet mebli
w stylu secesji geometrycznej
Europa Środkowa, ok. 1905-10
w stylu secesji geometrycznej złożony z wyściełanej kanapy i dwóch foteli (na siedzeniach,
oparciach i bokach) oraz okrągłego stolika, o prostych, geometrycznych kształtach, fornirowany, intarsjowany w
geometryczne wzory, każdy z elementów wsparty na czterech graniastych nogach. Kanapa i fotele o prostych oparciach
przechodzących w równe im wysokością, rozszerzające się ku przodowi boki, z prostymi siedzeniami, wsparty na przednich
nogach prostych, tylnych zbieżnych, lekko wygiętych.
Na górnych ramiakach oparć okręgi flankowane parami trójkątów, ujęte wstęgami, dekorowane drobniutkimi czarnymi
trójkącikami i prostokącikami. Stolik z półeczką o wciętych bokach. Na blacie centralnie
umieszczony okręg z czterema trójkącikami i odchodzącymi od niego promieniami (po trzy z każdego trójkąta). Materiał:
konstrukcja i fornir - mahoń; intarsje - mahoniowiec, kasztanowiec, brzoza?; kanapa - 97 x 145 x 65,8 cm; fotele -
92,5 x 73 x ok. 71 cm; stolik - 65 x śr. 92 cm; Europa Środkowa, ok. 1905-10
Rzadko spotykany komplet mebli w eleganckiej formie secesjigeometrycznej, w dobrym gatunku stylowym. O skubizowanych,
wręcz nowoczesnych kształtach, subtelnie dekorowanych zgeometryzowanymi intarsjowanymi ornamentami. Dobrze
dobrana nowoczesna tkanina obiciowa, oparta na wzorach wiedeńskich Josefa Hoffmana, z ok. 1905 roku.