Nr katalogowy: 724
Skrzynia sadaik na manuskrypty
kammavasa;
Birma, I poł. XX w.
kammavasa;
składająca się z prostokątnej podstawy - ramy na 4 nóżkach, nastawianej
na nią wydłużonej prostopadłościennej skrzynki z płytkim wyjmowanym
wkładem oraz pokrywy. Powierzchnie zewnętrzne wszystkich
elementów - złocone, pokryte w całości skomplikowaną dekoracją
z motywów roślinnych i zwierzęcych (słonie, jelenie, ptaki) oraz postaci
ludzkich. Strona wewnętrzna i krawędzie puzdra i wieka - malowane
czerwoną laką thayo oraz laką czarną. Drewno, laka, złocenia;
wys. 28 cm, dł. ca 71 cm, szer. 22 cm. Birma, I poł. XX w.