Nr katalogowy: 717
Szabla polska, oficerska
wz. 21/22 z pochwą.
Rzeczpospolita Polska, lata 20-te XX w.
wz. 21/22 z pochwą.
Głownia stalowa, dług. 890 mm, szer. przy nasadzie 32 mm,
z wygięciem 20 mm, szlifowana w trzy bruzdy, zakończona
obosiecznym, centrycznym, płaskim piórem. Zastawa głowni zdobiona
po stronie zewnętrznej trawioną dekoracją z gałązek dębowych
z napisem „HONOR i OJCZYZNA” oraz umieszczonym w owalu
wizerunkiem Orła w koronie. Przy nasadzie, po stronie wewnętrznej,
wzdłuż części siecznej bita sygnatura „G. BOROWSKI / WARSZAWA”.
Oprawa rękojeści przepisowa, mosiężna, zamknięta. Jelec krzyżowo
kabłąkowy, z owalnie zakończonymi wąsami. Tylne ramię jelca
zakończone płaską, okrągłą łezką skierowaną do dołu. Trzon rękojeści
drewniany, karbowany, pokryty czarną, nieco wytartą, skórą i opleciony
skręconym drucikiem. Pochwa z blachy stalowej, z dwiema ryfkami
z nieruchomymi ogniwkami, w których osadzono ruchome kółka
nośne. Pochwa zakończona u góry kołnierzem osadzonym na wcisk,
u dołu niesymetryczną z przednim ramieniem dłuższym, płaską ostrogą.
Stal, mosiądz, drewno, skóra. Dług. całk. w pochwie - 1050 mm; b.
pochwy - 1015 mm. Waga: w pochwie - 1250 g; b. pochwy - 782 g.