Nr katalogowy: 716
Szabla polska oficera piechoty
wz. 1917 z pochwą.
Rzeczpospolita Polska, lata 1919 - 1920.
wz. 1917 z pochwą.
Głownia od austriackiej szabli oficera piechoty wz. 1861, wykonana
w jednej z wytwórni w Solingen, stalowa, jednosieczna, dług. 783 mm,
szer. przy nasadzie 29 mm, z wygięciem na 20 mm, wklęsło
szlifowana w szeroką bruzdę wzdłuż grzbietu na obu płazach,
zakończona obosiecznym, centrycznym piórem z ością przez środek.
Na nasadzie głowni wydzielonej wyraźnym progiem, po stronie
wewnętrznej wybity napis „SOLINGEN”. Oprawa rękojeści zamknięta,
mosiężna, przepisowa, szabli polskiej oficera piechoty wz. 1917. Jelec
krzyżowo kabłąkowy, z dwoma bocznymi kabłąkami. W części
środkowej pogrubiony, prostokątny, z trójkątnymi wąsami. Na spodzie
tylnego ramienia wybita owalna sygnatura wytwórni „L. MORAWSKI
Ska W WARSZAWIE”. Kapturek zdobiony Orłem w koronie,
reperowany na krawędzi. Pochwa od austriackiej szabli oficera piechoty
wz. 1861, z blachy stalowej, chromowana, z dwiema ryfkami. Dolna
z nieruchomym koluszkiem, górna z prostokątną antabką po stronie
wewnętrznej, u dołu zakończona płaską, wąską ostrogą.
Stal, mosiądz, drewno, skóra. Dług. całk. w pochwie - 940 mm; bez
pochwy - 913 mm. Waga: w pochwie 1149 g; bez pochwy - 761 g.