Nr katalogowy: 624
Korona
srebro próby 13 złocone, kolorowe szkła;
waga 1097 g. Wiedeń, 2 ćw. XIX w.
przypominająca imperialną koronę rosyjską, z otokiem zwieńczonym kwiatonami, zdobionym kolorowymi szkłami imitującymi ametysty i brylanty, nakryta
złoconą mitrą z dwoma podłużnymi wycięciami i biegnącym przez środek kabłąkiem, na krawędziach rzędy kolorowych szkieł; zwieńczenie w formie
krzyżyka na kuli wysadzanego imitacjami brylantów;
srebro próby 13 złocone, kolorowe szkła; wys. 20 cm, szer. 24 cm, głęb. 21 cm; waga 1097 g.
Wiedeń, 2 ćw. XIX w.
Podobne korony używane były w prawosławnej ceremonii ślubnej. Trzymane nad głowami nowożeńców miały symbolizować majestat i powagę małżeństwa
uświęconego sakramentem.