Nr katalogowy: 515
Zespół naczyń toaletowych
Niemcy, wytwórnia kamionki i fajansu
Villeroy und Boch, zakład w Mettlach,
okres międzywojenny.
składa się z miski umywalnianej, dzbanka na wodę i pojemnika
na gąbkę (lub mydło?) z pokrywką z otworami. Brzegi naczyń
z modelowanym falistym motywem liściastym i naprószane
w kolorze błękitu paryskiego; krawędzie złocone. Lekko
przetarte złocenia, mała szczerbka przybrzeżu miski.
Fajans delikatny, farba ceramiczna z natrysku, szkliwo
ołowiowo- boraksowe z krakelurą, złocenia; wymiary: miska
wys. 12,7 cm, średn. 41 cm; dzbanek wys. 30,5 cm; naczynie
na gąbkę 9,5 x 15 x 11cm;
sygn. zielenią chromu druk: uskrzydlona główka Hermesa i dwa
kaduceusze, niżej w szyldzie okuciowym: VILLEROY & BOCH,
w półkolu z ząbkami: METTLACH, niżej półkoliście
GESETZLICH GESCHŰTZT; wycisk w prostokątnym polu
o zaokrąglonych narożach: KA / 29 lub 84 (dzbanek)
lub 4 (miska).
Niemcy, wytwórnia kamionki i fajansu Villeroy & Boch, zakład
w Mettlach, okres międzywojenny.