Nr katalogowy: 413
Dama na koniu
stop metali (figurka kobieca złocona, koń czerniony),
podstawa z szarego żyłkowanego marmuru,
przed poł. XIX w.
stop metali (figurka kobieca złocona, koń czerniony), podstawa z szarego żyłkowanego
marmuru, wys. 31 cm., szer. 28 cm;
przed poł. XIX w.
Posążek przedstawia młodą kobietę siedzącą bokiem na koniu, odzianą w renesansową
wzorzystą suknię z gładkim gorsetem i bufiastymi rękawami, na głowie czepiec z kulistymi
nausznicami. Koń idący stępa w bogatym rzędzie. Przykład wczesnego historyzmu w
galanteryjnej rzeźbie europejskiej.