Nr katalogowy: 904
Sekretera rokokowa
topola, brzoza; fornir i listwy profilowe - orzech;
żyłka - jawor; Europa Środkowa, 2 poł. XVIII w.
o prostych bokach, zamykana ułożona ukośnie prostą klapą, z trzema szufladami o falistych licach, wsparta na czterech konsolowych, faliście wyciętych nóżkach, fornirowana, intarsjowana. Powierzchnie ujęte obramieniem, z geometrycznymi polami wypełnionymi wzorzystym fornirem, obwiedzionymi jasną żyłką. We wnętrzu sekretery pięć szufladek umieszczonych wokół wnęki. Szyldy i uchwyty mosiężne, odlewane. Szyldy w formie kartuszy, uchwyty półokrągłe ujęte na bokach stylizowanymi połówkami ptaków. Zamki i zawiasy stalowe. Zamki przykładano-wpuszczane, jednoryglowe. Zawiasy czopikowe, kątowe;
topola, brzoza; fornir i listwy profilowe - orzech; żyłka - jawor;
okucia - mosiądz, stal; 113 x 125,2 x 62,5 cm
Europa Środkowa, 2 poł. XVIII w.
Masywny mebel o formie typowej dla warsztatów środkowo-eropejskich, z dekoracją korzystającą zarówno z elementów zdobniczych stylu barokowego i rokoka. Klapa oraz wnętrze sekretery po naprawie i konserwacji.