Nr katalogowy: 616
Patera z parą ogrodników
Niemcy, Plaue, Von Schierholz'sche
Porzellanmanufaktur Plaue GmbH, XX w.
płytka, okrągła patera o ażurowych, wycinanych bokach, na wysokim trzonie w formie pnia drzewa oplecionego plastycznymi gałązkami różyczek, wchodzących na ażurowe boki patery-koszyka. W dnie patery barwny bukiet z irysem i niezapominajkami. Pierścieniowa owalna podstawa ze złoconym ornamentem meandra i stylizowanych kwiatków wokół. Przy trzonie (frontalnie) para ogrodników (wieśniaków?): bosa dziewczyna z prostokątnym, zamkniętym koszem z owocami i młodzieniec z przewieszoną ukośnie torbą, krojący chleb, z okrągłym koszykiem u stóp. Trzon montowany z paterą na trzpień metalowy. Drobne ubytki dekoracji plastycznej (gałązki i różyczki); porcelana, farby naszkliwne, złocenia; wys. 27 cm; średnica patery 20,5 cm;
sygn. wyciskiem: tarcza z trzema stylizowanymi listkami (choinkami) pod koroną, poniżej: Schierholz; kobaltem podszkl. znak o kropkowanym konturze :
tarcza pod koroną z trzema listkami (?), na nieszkliwionej krawędzi podstawy: 8;
Niemcy, Plaue, Von Schierholz'sche Porzellanmanufaktur Plaue GmbH, XX w.