Nr katalogowy: 612
Zestaw do herbaty, kobaltowy, ze złoceniami roślinnymi
Francja, Paryż, 5 Passage Violet,
2 - 3 ćw. XIX w. - po 1834.
składa się z dzbanka - nalewki i dwóch filiżanek ze spodkami. Dzbanek o oktogonalnym brzuścu o przekroju prostokąta ze ściętymi narożami, z szerokim wylewem i wysokim taśmowym uszkiem; filiżanki wielokątne, lekko rozchylone, na stopkach, z łamanym uszkiem, spodki o wielobocznym wachlarzowym kołnierzu.
Naczynia kobaltowe, ze stylizowaną dekoracją kwiatową o złoconym konturze (pełny kwiat róży i gałązki z drobnymi kwiatkami); wewnętrzny wylew dziobka i wnętrza filiżanek z szerokim pasem złocenia; krawędzie i uszka złocone; w dnie filiżanek złocone rozetki, a przy brzegach szlak ornamentu z listków; przetarcia złoceń na uszkach i w lustrach spodków, trzy pęknięcia czaszy jednej filiżanki; porcelana, kobalt (bleu roi), złocenia; dzbanek - wys. 17 cm, filiżanka - wys. 6 cm, średn. 10 cm; spodek - wys. 2,5 cm, średn. 15 cm; sygn. drukiem czarnym (na dnie dzbanka i jednego spodka: Manuf.re de Foëscy/ Passage Violet No.5./ Bl. Poisonniere ŕ Paris, znaki ryte: 111 (spodki i 1 filiżanka), B (dzbanek).
Francja, Paryż, 5 Passage Violet, skład porcelany André & Cottier - filia wytwórni Foëscy (w departamencie Cher), 2 - 3 ćw. XIX w. - po 1834.