Mela MUTER (1876-1967)
Nr katalogowy: 130
Matka z dzieckiem, ok. 1920
olej, płótno; 81 x 65 cm;
sygn. p. g.: Muter
olej, płótno; 81 x 65 cm;
sygn. p. g.: Muter
Oferowana praca jest pełnym czułości portretem matki i wtulonej w nią silnie córeczki. Kobieta siedzi na krześle, trzyma dziecko na kolanach obejmując je obiema rękoma. Postacie nie patrzą na siebie, ale ich pozy wskazują na niezwykle silne uczucie i połączenie. Dziewczynka wydaje się czuć bezpiecznie wtulając policzek w pierś matki, której obejmujące ramiona dają jej ochronę.
Obraz jest przepięknym przykładem chętnie powtarzanego przez artystkę tematu macierzyństwa. Charakterystyczny jest także sposób malowania i jasna paleta barw z przeważającymi błękitami i różem.