Nr katalogowy: 911
Sekretera klasycystyczna
sosna; fornir - orzech,
88,7 x 106,5 x 59 cm.
Europa Środkowa, Polska (?), koniec XVIII w.
o prostych bokach, zamykana ułożoną ukośnie klapą, z dwoma szufladami, wsparta na czterech konsolowych, graniastych nóżkach, fornirowana, intarsjowana.
Powierzchnie ujęte obramieniem, żyłkami i wstęgą, z geometrycznymi polami pośrodku wypełnionymi czeczotą. We wnętrzu sekreterowym sześć różnej wielkości szufladek ujmujących wnękę, u podstawy której zasuwany wiekiem pojemnik. Zawiasy stalowe, pasowe. Zamki przykładano-wpuszczane, jednoryglowe, klapy mosiężny, szuflad stalowe. Szyldy mosiężne, zbliżone do owalu. Uchwyty mosiężne, półokrągłe;
sosna; fornir - orzech, intarsje - orzech, czeczota orzechowa, róża; żyłki - dębina; okucia - stal, mosiądz;
88,7 x 106,5 x 59 cm.
Mebel o klasycyzującej formie i dekoracji, zapewne wykonany w prowincjonalnym warsztacie, do wyposażenia dworu. W dobrym stanie zachowania.