Nr katalogowy: 909
Komoda klasycystyczna
dębina, sosna; fornir - orzech,
okucia - mosiądz; 95,4 x 133,2 x 65,5 cm.
Europa Środkowa, Niemcy (?), XVIII/XIX w.
o prostych bokach, ścięta na frontowych narożach, o froncie po środku nieznacznie wysuniętym, trzyszufladowa, wsparta na czterech graniastych, esowatych nogach, fornirowana, bogato intarsjowana, z mosiężnymi okuciami. Na blacie, bokach i pośrodku frontu pola wypełnione pejzażami z ruinami świątyń i miast antycznych. Front i boki w górnej partii ozdobione pasem z plecionką. Front na bokach dekorowany polami z dekoracją sieciową;
dębina, sosna; fornir - orzech, intarsje - orzech, brzoza, drewno drzewa owocowego (czereśnia ?);
Mebel o klasycystycznej formie, bogato intarsjowany przedstawieniami nawiązującymi najprawdopodobniej do popularnych w końcu XVIII wieku grafik Giovanniego Battisty Piranesiego (1720-1778) przedstawiających ruiny świątyń rzymskich (fantazyjne zestawienia architektoniczne oparte na autentycznych zabytkach). Intarsje o dużym stopniu skomplikowania, wskazujące na spore umiejętności wykonującego je mistrza.
Mebel luksusowy, zachowany w dobrym stanie, po fachowej konserwacji.