Nr katalogowy: 901
Skrzynia ludowa
sosna; 73 x 110,5 x 66,5 cm.
Mazowsze, Łowicz, XIX/XX w.
o prostych bokach i froncie, zamykana prostym wiekiem, u dołu faliście wycięta, na kółkach (kopie wykonane współcześnie),
malowana na froncie we wzory kwiatowe. We wnętrzu po lewej stronie ślad po przyskrzynku ze schowkiem u dołu. Okucia stalowe (kopie wykonane współcześnie). Na bokach półokrągłe uchwyty.
Zawiasy pasowe, proste. Szyld zamka romboidalny; brak zamka;
sosna; 73 x 110,5 x 66,5 cm.
Mazowsze, Łowicz, XIX/XX w.
Skrzynia posagowa, ozdobiona motywami floralnymi typowymi dla ornamentyki ludowej stosowanej na ziemi łowickiej. Skrzynie z tego regionu na wieku i froncie były dekorowane analogicznymi polami wypełnionymi wiązankami kwiatowymi. Ponieważ wykorzystywano je także, jako podstawy do prezentacji innych przedmiotów, często mają one obecnie uszkodzone malatury na wiekach. Omawiany egzemplarz być może z tego względu pozbawiony jest pierwotnej dekoracji na wieku.
Mebel po konserwacji, na wzór oryginalnych dorobiono koła.