Nr katalogowy: 838
Zegar konsolowy, na słupku
Hiszpania, Madryt, 4 ćw. XIX w.
podstawa zegara na planie prostokąta, z białego marmuru, wsparta na 4 kulistych, spłaszczonych nóżkach z brązu, zdobionych rozetami i listkami; ścianki podstawy aplikowane ozdobami z brązu, z motywem rozet i wici akantowej; od spodu wielolistna rozeta z brązu, zakończona szyszką; wyżej pełnoplastyczny orzeł z brązu złoconego, opleciony girlandami kwiatowymi; pomiędzy jego skrzydłami umieszczona cylindryczna puszka z mechanizmem, zwieńczona szyszką piniową i gałązkami lauru przewiązanymi kokardą; tarcza biało emaliowana, z rzymskim podziałem godzinowym i arabskim minutowym oraz napisem: "HERRAIZ & CA / MADRID"; przesłona z wypukłego, fazowanego szkła w obramieniu brązowym, z astragalem i wolim oczkiem; mechanizm z naciągiem sprężynowym i regulatorem balansowym, osłonięty z tyłu wypukłym deklem; na płycie mechanizmu bity numer: "16844"; słupek - postument (przydany), na planie prostokąta, w formie 4-ściennej, rozszerzającej się trapezowato ku górze szafki
z drewna lakierowanego na czarno, z oszklonymi drzwiczkami od frontu; nad drzwiczkami aplikowana maska kobieca z brązu złoconego; na wierzchu blat z prostokątnym otworem pośrodku; krawędzie blatu i otworu opasane ozdobnymi listwami z brązu; postument zdobiony w partii podstawy oraz gzymsu wieńczącego - złotą malaturą roślinno-geometryczną oraz kolorowymi motywami kwiatowymi w manierze dalekowschodniej na obramieniu drzwiczek i ściankach bocznych;
marmur, brąz złocony, mosiądz, szkło; wys. 51 cm, szer. 40 cm, głęb. 17,2 cm;
słupek - drewno, lakier, brąz złocony, malatury, złocenia, wys. 114 cm, szer. 48 cm, głęb. 29 cm.