Nr katalogowy: 829
Kantyna podróżna w typie Boulle'a
Europa Zachodnia, Francja (?), 4 ćw. XIX w.
z kompletem szkieł do nalewek i likierów: 4 karafki na planie kwadratu ze ściętymi narożami, z korkami o 4-grannych uchwytach; 16 kieliszków na kwadratowych stopkach, z fasetowanymi, dzwonowatymi czaszami; szkła umieszczone we wnętrzu skrzyni na drewnianym stelażu z odpowiednimi gniazdami, z tralkowym uchwytem pośrodku, zakończonym gałką z brązu złoconego; kantyna w formie skrzyni drewnianej na 4 spłaszczonych, kulistych nóżkach; ścianka frontowa falista, unoszona i składana na zawiasie wraz z lekko wypukłym wieczkiem; ścianki boczne odchylane; cała powierzchnia kantyny pokryta markieterią z szylkretu i blachy mosiężnej, wycinanej w stylizowane wzory roślinno-geometryczne; na wieku pośrodku ślepy, owalny kartusz;
drewno - mahoń, markieteria z szylkretu i mosiądzu;
brąz złocony; wys. 28 cm, szer. 35 cm, głęb. 26,5 cm; szkło bezbarwne, przeźroczyste, szlifowane, fasetowane;
karafki 20 x 7,5 x 7,5 cm, kieliszki 7,2 x 3,2 x 3,2 cm.