Nr katalogowy: 810
Ekrytuar podróżny
drewno owocowe, lakierowane; inkrustacje
z mosiądzu i kości;
Francja, k. XIX w.
w formie drewnianej skrzyneczki na 4 spłaszczonych kulkach, zdobionej inkrustacjami z żyłek mosiężnych, a na wieczku motywem wici akantowej z mosiądzu oraz kwiatkami z kości i czerwonej żywicy; uniesienie wieczka umożliwia odchylenie dwuskrzydłowych, zamykanych na kluczyk drzwiczek od frontu; wnętrze wyścielone bladoróżowym jedwabiem i pluszem
(współcześnie), z podłużnym miejscem na pióro i parą sześciennych, porcelanowych kałamarzy, zdobionych plastycznymi kwiatkami; pomiędzy nimi wkładka z gniazdem na zegarek kieszonkowy; zegarek w podwójnej, srebrnej, odkrytej kopercie zdobionej giloszowaniem, z białą, emaliowaną tarczą, czarnymi cyframi rzymskimi oznaczającymi godziny i czerwonymi cyframi arabskimi dla oznaczenia minut; mechanizm z wychwytem cylindrowym, na 8 rubinach; słabo czytelne francuskie cechy probiercze;
drewno owocowe, lakierowane; inkrustacje z mosiądzu i kości; tkanina; porcelana; srebro;
skrzynka 9,5 x 20 x 9,5 cm; kałamarze 5 x 3,7 x 3,7 cm, zegarek - średnica 3 cm.
Francja, k. XIX w.