Nr katalogowy: 623
Zestaw deserowy z czarno-złotą dekoracją kwiatową, dla 2 osób
Berlin, Królewska Manufaktura Porcelany (KPM),
XX w.; model naczyń i dekoracja w stylistyce
z 2 poł. XVIII w.
składa się z dzbanka do kawy z pokrywką, cukiernicy z pokrywką, dzbanuszka na mleko, dwu filiżanek z miseczkowymi spodkami i dwu talerzyków deserowych; model Neuglatt. Naczynia zdobione czarno-szarymi bukietami i rzutami "niemieckich" kwiatów, uzupełnionych złoceniami; uszka gałązkowe, uchwyty pokrywek w formie plastycznej gałązki z kwiatem; relief wokół krawędzi, krawędzie, uszka i uchwyty złocone;
porcelana farby naszkliwne (czerń - Schwarzlot), złocenia; wymiary: dzbanek - wys. 22 cm, cukiernica - wys. 8,5 cm, średn. 8 cm, mlecznik - wys. 9 cm,
filiżanki - wys. 5,5 cm, średn. 6 cm, spodki - wys. 2,8 cm, średn. 11,5 cm, talerzyki - wys. 2 cm, średn. 15,6 cm;
sygn. kobaltem podszkl. berło, czerwienią naszkl. druk: jabłko królewskie z krzyżem i litery KPM, poniżej, czernią naszkl. kaligraficzne: V.
Berlin, Królewska Manufaktura Porcelany (KPM), XX w.; model naczyń i dekoracja w stylistyce z 2 poł. XVIII w.